Bohater


"Wachlarz" czyli Wydzielona Organizacja Dywersyjna
Armii Krajowej...

Utworzona latem 1941 roku w związku z wybuchem wojny niemiecko-radzieckiej.
Celem "Wachlarza" było inicjowanie akcji dywersyjnej na terenie wschodnim dawnej
 II Rzeczpospolitej. Plan zakładał niszczenie niemieckich szlaków zaopatrzeniowych oraz organizowanie osłony dla planowanego powszechnego powstania zbrojnego na ziemiach polskich.
Miał on dać czas polskiej armii podziemnej
 na natychmiastową mobilizacje, lecz po podpisaniu układu z bolszewikami, gen. Sikorski uznał, iż takie zachowanie antysowieckie jest niedopuszczalne, wydając rozkaz o pomocy dywersyjno-zbrojnej Sowietom.



"Wachlarz" był podzielony na 5 odcinków, które na mapie swoim wyglądem przypominały wachlarz, od czego organizacja wzięła swoją nazwę.

Żołnierze "Wachlarza" byli szkoleni w Warszawie. Siła bojowa organizacji wynosiła około 500, a w niektórych źródłach
do 900 żołnierzy.





Odznaka za Zasługi dla Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej...


1 Środowiskowa Drużyna Harcerzy Starszych im. Wydzielonej Organizacji Dywersyjnej Armii Krajowej "Wachlarz"
otrzymała 17 czerwca 2017 roku odznaczenie 
Za Zasługi dla Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.
Uhonorowano nas za wieloletnią pracę
z bohaterem oraz popularyzację pamięci
o Armii Krajowej wśród dzieci i młodzieży.
Jest to dla nas wielki zaszczyt.




Nasza praca z bohaterem...
Nasza drużyna przez swoją działalność pamięta i propaguje wiedzę o historii.
1 ŚDHS "Wachlarz" uczestniczy w obchodach świąt państwowych, odwiedza miejsca związane z Armią Krajową, ale i w codziennych działania, na zbiórkach nawiązujemy do historii i do wartości, które kierowały żołnierzami AK. Inicjujemy spotkania z kombatantami II wojny światowej oraz cały czas pamiętamy o tych, którzy oddali życie za naszą ojczyznę.

Wizyta w Muzeum II wojny światowej
W czasie trwania Zlotu ZHP w Gdańsku patrole z naszej drużyny odwiedziły nowoczesne Muzeum II wojny światowej, gdzie mogliśmy bliżej poznać wydarzenia tamtego czasu.
















Udział w Zlocie w 74. rocznicę Powstania Warszawskiego

Po przyjeździe do Warszawy 28 lipca na miejsce jako pierwszy punkt wycieczki zwiedziliśmy Muzeum Wojska Polskiego oraz odwiedziliśmy Łazienki Królewskie.
W samym zlocie brało udział pięć organizacji harcerskich: Skauci Europy, Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej, Stowarzyszenie Harcerskie, Związek Harcerstwa Polskiego poza granicami państwa oraz Związek Harcerstwa Polskiego. W pierwszym dniu wieczorem było zorganizowane ognisko, na które wszyscy przyszli we wcześniej przygotowanych strojach z epoki Powstania Warszawskiego. Następnego dnia w godzinach porannych uczestnicy zlotu wyruszyli do Muzeum Powstania Warszawskiego, gdzie odbyło się spotkanie z Powstańcami Warszawskimi oraz nadanie odznaczeń osobom propagującym pamięć o Powstaniu jak i samym
Powstańcom. Odznaczenia były wręczane przez pana prezydenta Andrzeja Dudę. Po zakończeniu uroczystości mieliśmy okazję zwiedzić Muzeum Powstania Warszawskiego specjalnie przygotowaną ścieżką harcerską. Na koniec dnia odbyła się msza święta i oficjalny apel rozpoczynają zlot, w którym oprócz harcerzy uczestniczyły władze miasta oraz dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.
30 Lipca harcerze brali udział w grze miejskiej o tematyce Powstania oraz warsztatach artystycznych. Wieczorem odbył się festiwal, na którym wszyscy uczestnicy zlotu mogli zaprezentować zdobyte na warsztatach umiejętności.
Następny dzień był równie intensywny. Z samego rana harcerze udali się do Kampinoskiego Parku Narodowego, gdzie miała odbywać się całodniowa gra “Kampinos”. Podczas gry mogliśmy poznać piękno Parku Narodowego ale również historię działań zbrojnych na tym terenie. Po powrocie odbyło się ognisko, w którym brały udział władze naczelne Związku Harcerstwa Rzeczpospolitej i Związku Harcerstwa Polskiego. Podczas tego wydarzenia harcerze mogli zintegrować się z uczestnikami z innych organizacji harcerskich oraz poznać niektórych bohaterów powstania.
1 sierpnia w dniu rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego harcerze od rana brali udział w różnych akcjach oraz obchodach. Wszystkie patrole biorące udział w zlocie zostały wyznaczone do wzięcia udziału w poszczególnych punktach obchodów. 1SDHS “Wachlarz” miała okazję wziąć udział w uroczystościach przy Pomniku Armii Krajowej i Polskiego Państwa Podziemnego przy ulicy Wielskiej. O godzinie 17 ch harcerze brali udział w akcji społecznej “Wolność łączy”, która polegała na uświadamianiu społeczeństwa o miejscach pamięci o Powstaniu Warszawskim, przy których się znajdują oraz rozdawaniu przypinek Polski Walczącej wraz z informacją o tym symbolu. W całej Warszawie istnieje 360 miejsc pamięci w których stali harcerze. Pod koniec dnia w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego odbył się uroczysty apel kończący zlot. Ostatniego dnia, czyli 2 sierpnia, nasza drużyna wykwaterowała się z jednostki i pojechała się do centrum Warszawy, aby zwiedzić wcześniej wybrane muzea. Udaliśmy się do Muzeum Historii Żydów Polskich oraz Fotoplastikonu, czyli muzeum trójwymiarowej fotografii prezentującej Warszawę w XIX i XX wieku.
Warto wspomnieć, że poza programem zlotu odwiedziliśmy Cmentarz Wojskowy na Powązkach aby pochylić się na chwilę nad grobami bohaterów, którzy walczyli o wolność naszego kraju oraz znaleźliśmy się przy Muzeum Więzienia na Pawiaku, gdzie znajduję się tablica upamiętniająca członków Wydzielonej Organizacji Dywersyjnej Armii Krajowej “Wachlarz”.






Zbiórka o bohaterze

Dnia 21 kwietnia 2018 roku odbyła się zbiórka naszej drużyny, której myślą przewodnią stanowiła sprawiedliwość. Tematem zbiórki był nasz bohater  Po obrzędowym rozpoczęciu zbiórki, harcerze poprzez krótką gawędę, mogli przypomnieć sobie genezę powstania „Wachlarza”. Następnie odbyły się manewry, których elementami były m. in. Test sprawnościowy żołnierza AK, ćwiczenie działań w konspiracji, pozoracja akcji Małego Sabotażu, rozwiązywanie szyfrów oraz praktyczne zastosowanie pierwszej pomocy. Po zrealizowaniu każdego z punktów manewrów, patrole dostawały część mapy, które w całości tworzyły mapę odcinków „Wachlarza”. Po zakończonych manewrach wszyscy zebrali się znowu w harcówce. Tam patrole złożyły wszystkie części mapy oraz odczytały zaszyfrowane wiadomości, w których były informacje na temat sposobów działalności „Wachlarza”, jego przeznaczeniu, historii i najważniejszych osób związanych z nim. Po omówieniu wszystkich informacji zakończyliśmy zbiórkę. Spotkanie to pozwoliło przypomnieć i pogłębić informacje dotyczące naszego bohatera.

BohaterON. Włącz historię
Szczegóły akcji->TUTAJ<


Na zbiórce 9 września postanowiliśmy przyłączyć się do akcji "BohaterON. Włącz historię".
W grupach przygotowaliśmy kartki z życzeniami dla powstańców warszawskich, które następnie przesłaliśmy do nich pocztą.






Spotkanie z Panem Majorem
Stanisławem Pankowskim



27maja na zbiórce drużyny mieliśmy zaszczyt gościć Pana Majora Stanisława Pankowskiego.
Pan Major opowiadał nam o swoim życiu i działaniach w czasach wojny
O tym jak dostał się do partyzantki i o tym jak sam kiedyś był zuchem.





Koncert z okazji 75 rocznicy utworzenia
Armii Krajowej

19lutego w Miejskim Domu Kultury w Czechowicach-Dziedzicach odbyły się uroczystości związane z 75 rocznicą utworzenia Armii Krajowej W spotkaniu wziął udział Burmistrz Marian Błachut, Radni Miasta i mieszkańcy Czechowic.  Na scenie patriotyczne pieśni zaprezentował Chór Mieszany
im. St. Moniuszki, spotkanie zwieńczył wykład historyka z IPNu Marka Łukasika na temat akcji sabotażowych oraz Armii Krajowej.
Również nasza drużyna uświetniła uroczystość

swoim występem artystycznym



Stoi na straży szara brać
i flaga biało-czerwona

8listopada została zorganizowana zbiórka na temat działalności Szarych Szeregów w trakcie IIwojny światowej. Poznaliśmy bliżej ich strukturę oraz cele i sposoby działania

Na koniec zbiórki zapaliliśmy "znicz pamięci"
pod pomnikiem poległych harcerzy na cmentarzu przy kościele NMP Wspomożenia wiernych



Strona w budowie...